Dowiedz się więcej o terapii czaszkowo - krzyżowej
Czym jest terapia czaszkowo – krzyżowa
Terapia czaszkowo-krzyżowa (craniosacralną) jest delikatną, nieinwazyjną metodą mającą swoje początki w osteopatii. Za prekursorów tej terapii uważa się amerykańskich lekarzy osteopatów: Williama Sutherland’a, Franklina Sills’a i Johna Upledger’a. Terapia polega na pracy z ciałem pacjenta, gdzie za pomocą bardzo delikatnego dotyku, wyczuwa się napięcia i nieprawidłowości w strukturach oraz ruchach tkanek i kości całego systemu czaszkowo-krzyżowego. W skład tego systemu wchodzą kości czaszki, kość krzyżową, fluktuacja płynu mózgowo-rdzeniowego, ruchomość ośrodkowego układu nerwowego oraz wzajemne napięcia na membranach.
Na czym polega terapia czaszkowo – krzyżowa
Terapeuta wsłuchuje się w rytm czaszkowy, który jest trzecim odrębnym rytmem w naszym ciele, poza oddechem płucnym i rytmem serca. Jest on niezwykle specyficzny, odbierany jako przypływ i odpływ, wyrażony subtelnymi ruchami całego ciała. Ma on swoją jakość, moc i amplitudę. Terapeuta sprawdza gdzie w ciele pacjenta występują zaburzenia jego pływów oraz daje przestrzeń organizmowi do ich regulacji, stosując odpowiednie układy/chwyty terapeutyczne.
Dlaczego warto skorzystać z terapii czaszkowo – krzyżowej
Według podejścia biodynamicznego to właśnie w płynie mózgowo-rdzeniowym zapisany jest wzorzec zdrowia człowieka. Jeśli prowadzony tryb życia znacznie odbiega od zdrowego, często chorujemy, jesteśmy zestresowani, nieregularnie śpimy i nieodpowiednio się odżywiamy, to nasz organizm zatraca możliwość dotarcia do tego wzorca. Za pomocą terapii czaszkowo-krzyżowej możemy go ponownie odtworzyć, co często umożliwia autoregulację naszego ciała. Istotą terapii jest nadanie bodźca do samoleczenia organizmu i powrotu do naturalnej równowagi.
Terapia czaszkowo-krzyżowa w ujęciu biodynamicznym jest odpowiednia dla każdego człowieka i na pewno poprawi ogólny stan zdrowia i odporności. Każdy z nas przeszedł w czasie porodu, w dzieciństwie i w życiu dorosłym różnego rodzaju kontuzje, urazy mechaniczne i psychiczne. Wszystkie te zdarzenia są zapisane w pamięci naszych tkanek, mięśni i powięzi. Jeśli czujemy się ogólnie zdrowi świadczy to tym, że nasz organizm zasymilował te urazy i nie odczuwamy żadnego dyskomfortu. Jednak w szczególnych momentach osłabienia organizmu, mogą one dać znać o sobie, generując bardzo niejednoznaczne objawy.
Terapeuta skupia się na naturalnych siłach witalnych a jego świadoma pełna skupienia obecność daje komfortową przestrzeń do regulacji i wewnętrznej reorganizacji organizmu. Odbywa się to na poziomie tkankowym, energetycznym oraz emocjonalnym i powoduje całościowy ruch w kierunku większego zdrowia. Terapia tworzy także bezpieczną strefę dla traumatycznych przeżyć, które mogą się pojawić i uwolnić bez ponownego przeciążania układu nerwowego.
Terapia czaszkowo-krzyżowa jest coraz bardziej popularna na świecie ze względu na głębokie i holistyczne efekty terapeutyczne. Odbiorcą jej dobrodziejstw może być właściwie każdy: dorośli oraz dzieci, a także kobiety w czasie ciąży i zaraz po porodzie, nawet noworodki w inkubatorze.